2023-02-09 18:37:17

Euroschoolsport

Euroschoolsport je europski projekt u kojem sudjeluje 8 europskih zemalja – Francuska, Belgija, Danska, Njemačka, Italija, Poljska, Grčka i Hrvatska. Svaku od navedenih zemalja predstavlja jedna (ili dvije) srednje škole sa 16 učenika (8 učenika i 8 učenica) te dva voditelja. Cilj ovog projekta je da se učenici srednjih škola međusobno druže, razmjenjuju kulturu i običaje svojih sredina u kojima žive, prevladavaju jezične barijere, natječu se u različitim sportskim aktivnostima.

Projekt Euroschoolsport zamišljen je kao samoodrživ projekt. Svake godine je druga zemlja domaćin i njen zadatak je da organizira smještaj i prehranu svih sudionika projekta, dok je obveza ostalih Država (škola) sudionika da same sebi osiguraju sredstva za prijevoz do zemlje odnosno grada domaćina.

Hrvatska je bila domaćin projekta u školskoj godini 2017./2018. Kako je vrlo zahtjevno organizirati ovakav jedan europski projekt u svom domaćinstvu, Ekonomska škola je predložila Medicinskoj školi da zajednički sudjeluju u organizaciji, te je od tada i Medicinska škola dio ovog hvale vrijednog europskog projekta.

U školskoj godini 2018./2019. Ekonomska škola i Medicinska škola putovale su u Belgiju, koja je bila zemlja domaćin.

2019./2020. školske godine domaćin susreta je trebala biti Danska, ali je pandemija Covid-19 prekinula organizaciju. Te je godine projekt zamrznut.

Projekt je ponovo zaživio u školskoj godini 2022./2023. kada Danska nastavlja niz kao zemlja domaćin.

Na samom svom početku (2008.godine) kada je projekt započeo, ravnatelji srednjih škola 8 europskih zemalja dogovorili su se o razmjeni te donijeli slijedeću povelju:

EUROPSKA POVELJA

Ravnatelji škola koje sudjeluju u projektu EUROSCHOOLSPORT smatraju da:

• Međunarodne razmjene studenata na europskoj razini imaju veliku obrazovnu vrijednost i doprinose boljem jedinstvu u EUROPI;

• Međunarodna suradnja i razmjene na europskoj razini postaju sve poželjnije i potrebnije srednjim školama kada je u pitanju sve veća europska integracija;

• U svim zemljama Europske unije postojanje škola kao povezanih i stalnih partnera uvelike olakšava male i velike razmjene;

• Sudjelovanje u europskoj mreži škola koje imaju iste ciljeve stvara dobre uvjete koji osiguravaju da internacionalizacija i pažnja prema europskoj svijesti postanu najvažniji obrazovni ciljevi za svaku školu.

Stoga donose sljedeće odluke:

• Jednom godišnje škole se moraju sastati s delegacijom od 16 učenika sporta (i nekoliko mogućih izvjestitelja) na sportskom, kulturnom i jezičnom događaju tijekom kojeg će jedna od škola poželjeti dobrodošlicu sudionicima iz drugih zemalja;

• Škole moraju samoinicijativno nastojati ostvariti manje oblike razmjene, barem na bilateralnoj osnovi (razmjena učenika, nastavnika, ravnatelja...);

• Škole bi trebale redovito pismeno obavještavati jedna drugu o svojim aktivnostima i planovima koji se tiču ​​internacionalizacije.

• Najviše dvije škole, geografski blizu jedna drugoj u zemlji, mogu se udružiti kako bi predstavljale svoju zemlju tijekom događaja.

• Broj škola sudionica bit će od 9 do najviše 12 škola kako bi se omogućila moguća organizacija događaja.

• Ako škola želi napustiti projekt EUROSCHOOLSPORT, ta škola morat će pronaći drugu školu u svojoj zemlji koja bi mogla integrirati projekt.

• Rotacija zemalja domaćina uspostavit će se u razdoblju od 5 ili 6 godina, dajući školama vremena da organiziraju svoje sudjelovanje.

Povelju odobrio ravnatelj škole:

Datum potpisa povelje:

Pečat škole.

 


Medicinska i kemijska škola Šibenik