2016-03-16 07:54:38

Stručni izlet u Plivu i Zagrebačke otpadne vode

Farmaceutski tehničari (4b) i sanitarni tehničari (3C) u ponedjeljak 14.3.2016. u sklopu vježbi iz stručnih predmeta sa svojim nastavnicama posjetili su tvornicu lijekova Plivu i zagrebačke otpasne vode.

Više o izletu, dojmovima i  samoj tvornici lijekova (Angelov K., Riđić R.)  klikni na opširnije!!!

Pogledaj fotogaleriju.

 

Posjet Plivi

Monotoniju iz školskih klupa odlučili smo "razbiti" putovanjem u Zagreb. Odlučili smo se za  posjet Plivi, poznatoj tvornici lijekova. Nakon četverosatne vožnje autobusom konačno smo stigli. Na ulazu smo podijeljeni u dvije grupe i s nestrpljenjem smo krenuli u obilazak tvornice. Prije ulaska u pojedine dijelove morali smo obući jednokratni zašttni mantil, kapice i nazuvke kako svojim ulaskom ne bi kontaminirali i unijeli nečistoće u prostor. Vodiči su nam kroz razgovor pokušali pobliže objasniti rad, uvjete, pakiranje i razne metode za proizvodnju lijekova u tvornici. Tijekom obilaska vidjeli smo različite pogone na tri kata, prostorije sa strojevima za granuliranje, komprimiranje, mljevenje, čišćenje, vaganje, filtriranje, prostorije za pakiranje tableta i lijekova s raznim signaturama. Vodiči su dali sve od sebe kako bi svoja iskustava i znanje prenijeli na nas i da bi nam što više na stručan način objasnili sam proces rada u Plivi.Nakon posjeta Plivi, skupa s našim kolegama sanitarcima koji su za to vrijeme bili u posjetu Zagrebačkim otpadnim vodama, proveli smo uživajući u čarima predivnog grada Zagreba. Put su nam pjesmom začinili Sara i Robert, a i  vrijeme je  brzo prošlo u društvu dragih nam profesorica. :)

                                                                                               Katarina Angelov

O Plivi

Tvornica lijekova Pliva u Zagrebu na svjetskim je razmjerima, gledajući tehnologiju koju koriste i uređaje s kojim raspolažu, ali i sektore tvornica. Pedantnost, predanost i ozbiljnost dokaz su da je tvornica sa svojim proizvodima konkurent na svjetskom tržištu. Uzmimo i  u obzir činjenice da velik  broj, čak 90% proizvoda izvoze u SAD. Također ne smijemo zaboraviti patentirani Plivin Sumamed koji je nakon otkrića od strane inženjera koji su 80-tih godina radili u Plivi, postigao svjetsku slavu te do danas ostao u vrhu traženih antibiotika širokog spektra.

Radnici u Plivi se takoreći bez problema drže svih propisa čistoće, nose zaštitnu opremu u dijelovima gdje je to propisano. Čak i mi posjetitelji moramo nositi zaštitnu kapu, mantil i nazuvke iako direktno nismo ulazili u prostorije gdje se radi s djelatnim, pomoćnim i drugim tvarima.

U tvornici kontroliraju tlak na svakom katu i u svakoj prostoriji, svjetlost za fotosenzibilne supstancije, a kontrola čistoće na visokom je nivou. Upoznali smo se nekim novim, ali smo ponovili i već naučene načine proizvodnje gotovog lijeka. Sa sigurnošću možemo zaključiti da je tvornica Plive u koraku sa svjetskim korporacijama i da će definitivno napredovati kroz godine još i više s obzirom na navedeno.

                                                                                       Robert Riđić

 


Medicinska i kemijska škola Šibenik