2017-09-28 12:29:58

Farmaceuti (3b) u šetnji gradom

Dan grada Šibenika, 3b s nastavnicom I.Jurković odlučio je obilježiti šetnjom po gradu. Obišli smo nekoliko znamenitih lokacija služeći se mapom stare jezgre. Nakon obilaska posjetili smo štand na kojem su kolege iz škole mjerili tlak i šećer....klikni na opširnije...

Prvo smo došli do šibenske i venecijanske palice...u srednjem vijeku se na trgu pred kavanom “Medulić” ( Trg palih šibenskih  boraca) nalazila mala tržnica (platea). Mala tržnica funkcionirala je sve do 13. prosinca1943. godine kada je uništena s okolnim kućama u zračnom bombardiranju. Na uglu  nekad srednjovjekovne  kuće uklesane su dužinske mjere  - šibenska i venecijanska palica iznad koje se danas nalazi kapelica.. Prema tim mjerama trgovci su bili dužni izraditi svoje mjere točno prema uzorku urezanom u kamenu, na što ih je upozoravao i križ urezan između dviju mjera, kao simbol i jamstvo javne vlasti. Šibenska palica je dužine 117,2 cm, a podjeljenja je na manje mjere: stopu, šaku i prst.

U blizini palice nalazi se posuda za vodu za životinje_ Amor D. cane..U prizemlju  palače, na zapadnom uglu Medulićeva trga i Kalelarge nalaze se dvije kamene posude odkojih jedna ima uklesan natpis  „Amor di cani“. U njima se ostavljala voda za pse i mačke, osobito za ljetnih mjeseci za vrijeme suša kad je prijetila opasnost od bijesnoće i drugih bolesti. Služile su u zdravstveno preventivne svrhe, budući da je poznato kako se kod životinja oboljelih od bjesnoće javlja hidrofobija, tj. strah od vode, te se na taj način moglo prepoznati bolesne životinje i spriječiti  daljnji razvoj zaraze. Pretpostavlja se da kamene posude potječu iz 18. stoljeća.

Treća zanimljivost se nalazi na trgu blizu vjećnice... Na jugoistočnom dijelu Trga Republike  sačuvana je mala renesansna loža u kojoj je općinski  službenik vodio dražbe. Srednji stup lože koristio se kao colonna “d`infamia” -  stup srama tzv. berlina. Kazna vezivanja bila je oblik tjelesne kazne, a izricana je najčešće za neplaćanje novčanih kazni, bogohuljenje i krivokletstvo. Osim izlaganja na stupu srama, često se kao mjera represije koristilo bičevanje, pa i žigosanje.Tako je za veće prijestupnike  bio  predviđen cjelodnevni boravak, „od izlaska sunca sve do njegovog zalaza“, na stupu srama na Velikome trgu. Ulicama smo stigli i do kuće slavnog Jurja Dalmatinca te  portal koji je pripadao obiteljskoj kući velikog majstora i graditelja katedrale, Jurja Matejeva Dalmatinca. Bočne strane portala ukrašene su obilježjima kiparskog zanata uvezanim u snopove , dok se na nadvratniku nalazi lik medvjeda (medvjed – tal. Orso). Poznato je da su nasljednici Jurja Dalmatinca prisvojili prezime Orsini a naknadno su dobili i status plemstva. Sama kuća u kojoj je stanovao Juraj Dalmatinac s obitelji danas nažalost nije sačuvana.

Za kraj smo ostavili prolaz niz padinu brda na kom je izgrađena sredenjovjekovna tvrđava sv. Mihovila u prvoj polovici 15. stoljeća izgrađen je između tvrđave i mora. Prolaz je zaštićen prema napadačima s zapadne strane. Visokim zidom prolaz je zaštićen i prema gradu. S morske strane zidovi su  spojeni obrambenim zidom na kome se nalaze  ulazna vrata. Uz donja ulazna vrata u zaštićeni prolaz, na višoj niveleti iznad stijene, nalaze se još jedna vrata s srednjovjekovnim karakteristikama  koja su također dio fortificiranog prolaza prema tvrđavi. U povijesnim grafičkim prikazima Šibenika  komunikacija između mora i tvrđave nazivala  se „strada del soccorso“ /cesta spasa/ što zorno prikazuje funkciju prolaza.  
Vrata kojim se ulazi u zaštićeni prolaz prema kaštelu imaju karakteristike gradnje iz prve polovice 15. stoljeća.  Vrata su bez horizontalne grede s prelomljenim kamenim lukom


Medicinska i kemijska škola Šibenik