Autor: MARIJA BRIŠKI, 11. 2. 2020.

U kapeli koja se nalazi u Općoj bolnici u Šibeniku, u 13:15 sati otac biskup Tomislav Rogić je predvodio misno slavlje u koncelebraciji sa svećenicima fra Matom Topićem, kapelanom bolničke kapele i don Rokom Glasnovićem, tajnikom šibenske biskupije. Ministrirao je bogoslov Josip Lešković. Potaknuti ovim važnim danom i na poziv fra Mate, učenici srednje Medicinske i Turističko – ugostiteljske škole zajedno sa svojom vjeroučiteljicom s. M. Elizabetom Glasnović animirali su pjevanje i sviranje na euharistijskom slavlju na kojem su bili prisutni pedagoginja Medicinske škole Biserka Škugor i nastavnica zdravstvene njege Marija Briški, ravnateljica bolnice Sanja Jakelić sa članovima medicinskog osoblja, redovnice, članovi Udruge Betlehem, volonteri bolesnika i vjernici iz nekoliko župa u Šibeniku.

U utorak 11. veljače obilježava se Svjetski dan bolesnika kojeg je utemeljio sveti papa Ivan Pavao II. 1992. godine kako bi skrenuo pozornost na bolesnike i njihove probleme. Svrha obilježavanja ovog Dana je podizanje svijesti šire javnosti o potrebama bolesnika te težnja za stvaranjem bolje zdravstvene i društvene zaštite. Također, istoga se dana u Crkvi slavi blagdan Gospe Lurdske, budući da je marijansko svetište u Lourdesu poznato po brojnim čudesnim ozdravljenjima na zagovor Bezgrešne Djevice Marije.

Biskup Tomislav u svojoj je propovijedi istaknuo poruku koju je papa Franjo uputio povodom Svjetskog dana bolesnika koja glasi da je svaki život svet, a osim toga, život valja štititi od začeća do naravnoga završetka, a liječenje treba zajamčiti i siromašnima. „U mraku bolesti Isus svojim pogledom postaje svjetlost, snaga za prolaz kroz bol. Crkva tako želi biti sve više i sve bolje 'svratište' dobroga Samaritanca koje je Krist. Tko iskusi bol i primi utjehu od Oca može potom pomoći drugima.“ Papa je to istaknuo u poruci, podsjećajući da se pred teškim oblicima trpljenja katkada osjeća nedostatak čovječnosti. Biskup je nastavio u istom pravcu, a to je  nastojanje oko činjenice da imenicu 'osoba' stavimo ispred pridjeva 'bolesna', jer je upravo u toj obzirnosti zaštita svakog ljudskog bića.

Biskup je na kraju misnog slavlja uputio riječ zahvale svima na prisutnosti i pozvao sve na hrabrost u činjenju dobra onim najnemoćnijima i najslabijima među nama, koji su u svojoj bolesti potrebni naše ruke i naše ljudske i kršćanske pomoći.